- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Static Load Rating [Max] | 4,680.00 lbf |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 35 mm |
| Width | 17 mm |
| O.D. | 72.0000 mm |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Reference Speed | 12000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695828 |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 6,900.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 72 |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed | 12000 rpm |
| Weight | 0.689 LB |
| EAN or UPC | 7316576649851 |

