- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7702929 |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7200 |
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 35 mm |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 72 mm |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Duplex Set |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Material | Steel |
| Weight | 1.29 LB |
| EAN or UPC | 7316577314406 |

