- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| I.D. | 40 mm |
| Series | 7200 |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 80 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695931 |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Cage Type | Plastic |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.818 LB |
| EAN or UPC | 7316576632983 |

