- Angular Contact Radial Bearing Type
- 50 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 20 mm Width
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 0.79 in, 20 mm |
| Cage Material | Brass |
| Bearing Type | Angular Contact Radial |
| Static Load Rating | 32.5 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Unspecified |
| I.D. | 50 mm |
| Dynamic Load Rating | 42.3 kN |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 0.79 in, 20 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7200 |
| Width | 20.000 mm |
| Contact Angle | 25 Degree |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 1.045 LB |
| EAN or UPC | 7316572213827 |

