- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695855 |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40° |
| Static Load Rating [Max] | 8,540.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 21 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 11,000.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Reference Speed | 7500 rpm |
| Series | 7200 |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| O.D. | 100.0000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 1.407 LB |
| EAN or UPC | 7316576649981 |
| NSN Number | 3110-00-158-8305 |

