- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 60 mm |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 57200 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 110 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7695825 |
| Contact Angle | 40° |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 45500 lbf |
| Weight | 1.93 LB |
| EAN or UPC | 7316576633416 |

