- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 60 mm |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7200 |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 110 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695934 |
| Cage Type | Plastic |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 1.777 LB |
| EAN or UPC | 7316577292209 |

