- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed | 7500 rpm |
| O.D. | 110.0000 mm |
| Dynamic Load Rating | 12,900.00 lbf |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 60 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Reference Speed | 7500 rpm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Series | 7200 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Static Load Rating [Max] | 10,200.00 lbf |
| Width | 22 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695825 |
| Weight | 1.863 LB |
| EAN or UPC | 7316576650017 |

