- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695825 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 110 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | Light |
| I.D. | 60 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7200 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 1.93 LB |
| EAN or UPC | 7316577648945 |

