- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Series | 7200 |
| Outer Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Light |
| Cage Material | Polyamide |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Material | Bearing Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695934 |
| Weight | 1.777 LB |
| EAN or UPC | 7316576633379 |

