- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695934 |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 110 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 60 mm |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Plastic |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 1.777 LB |
| EAN or UPC | 7316576633454 |

