- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| O.D. | 125 mm |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7695856 |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 67600 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 56000 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 70 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Weight | 2.668 LB |
| EAN or UPC | 7316577089441 |

