- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 70 mm |
| Static Load Rating [Max] | 60000 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 71500 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7200 |
| icNumber | 7695856 |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 125 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 2.52 LB |
| EAN or UPC | 7316576650062 |

