- Angular Contact Radial Bearing Type
- 30 mm Inner Diameter
- 72 mm Outer Diameter
- 19 mm Width
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Non-Metallic |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Relubrication Feature | Without |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Lubricant | Grease |
| Series | 7300 |
| I.D. | 30 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Width | 19.000 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Double Sealed |
| Type | 2-Point |
| Ring Style | One-Piece |
| Inch/Metric | Metric |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact Radial |
| Bore Type | Cylindrical |
| Weight | 0.776 LB |
| EAN or UPC | 7316574733385 |

