- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | None |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695892 |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 80 mm |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 73 |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 35 mm |
| Weight | 1.012 LB |
| EAN or UPC | 7316577065872 |

