- Radial Shaft Seal
- 228.6 mm Shaft Diameter
- 279.4 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 228.6 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Assembled Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 279.4 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 3.815 LB |
| EAN or UPC | 85311089340 |

