- Radial Shaft Seal
- 940 mm Shaft Diameter
- 1000 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Design | Bonded Design |
| Shaft Dia. | 940 mm |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 1000 mm |
| Weight | 16.1 LB |
| EAN or UPC | 85311172356 |

