- 1.97 in Inner Diameter
- 3.15 in Outer Diameter
- 0.91 in Width
| Bearing Type | Radial |
| Lubrication Hole/Groove | Hole, Groove |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Group 1 (C1) |
| Bearing Part | Complete Bearing |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Precision Ground | Yes |
| Precision Rating | ABEC 5 |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Relubrication Feature | With |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Outside Dia. | 80 mm |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Multi |
| Series | 30 |
| Special Features | w/Lube Groove & Holes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Non-Metallic |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Cage Material | Polyamide |
| End Type | Open End |
| Bearing Style | Complete Bearing |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Tolerance | Class (SP) |
| Material | Bearing Steel |
| No. of Ribs - Inner Ring | 3 |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| No. of Rows | Double |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Inside Dia. | 50 mm |
| No. of Ribs | 3 |
| Weight | 0.915 LB |
| EAN or UPC | 7316576611100 |

