- Deep Groove Bearing
- 0.79 in Inner Diameter
- 1.65 in Outer Diameter
- 0.47 in Width
- Stainless Steel Material
| Material | Stainless Steel |
| Outer Ring Width | 0.47 in, 12 mm |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 42 mm |
| Bearing Type | Radial Deep Groove |
| Width | 0.47 in, 12 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 60 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Relubrication Feature | Without |
| I.D. | 20 mm |
| Inner Ring Width | 0.47 in, 12 mm |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Radial Internal Clearance | Group N |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 0.141 LB |
| EAN or UPC | 7316570824469 |

