- Cam Follower
- 2 1/4" OD Flanged Roller
- 7/8" Standard Stud
- 7/8-14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Enclosure | Sealed |
| Thread Type | UNF |
| Stud Type | Standard |
| Threads per Inch | 14 |
| Flange Thickness | 19/32 in |
| Stud Dia. | 7/8 in |
| Thread Size | 7/8 |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Roller Type | Flanged |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Stud Length | 2 in |
| Dynamic Load Rating | 3490 lbf |
| Material | Steel |
| Roller Dia. | 2 1/4 in |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1830 lbf |
| End Type | Metal Plug |
| Inch/Metric | Inch |
| Static Capacity | 2000 lbf |
| Weight | 2.1 LB |
| EAN or UPC | 651041149243 |

