- Cam Follower
- 2 3/4" OD Flanged Roller
- 1" Eccentric Stud
- 1-14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Dynamic Thrust Load Rating | 2680 lbf |
| Stud Type | Eccentric |
| Threads per Inch | 14 |
| Thread Type | UNF |
| Flange Thickness | 0.59375 in |
| Dynamic Load Rating | 5120 lbf |
| Stud Dia. | 1 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Thread Size | 1 |
| End Type | Metal Plug |
| Material | Steel |
| Stud Length | 2.25 in |
| Roller Dia. | 2 3/4 in |
| Enclosure | Sealed |
| Roller Type | Flanged |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Static Capacity | 3120 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 3.2 LB |
| EAN or UPC | 651041207646 |

