- Cam Follower
- 2" OD Flanged Roller
- 7/8" Eccentric Stud
- 7/8-14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Threads per Inch | 14 |
| End Type | Metal Plug |
| Inch/Metric | Inch |
| Static Capacity | 2000 lbf |
| Thread Type | UNF |
| Stud Type | Eccentric |
| Roller Type | Flanged |
| Roller Dia. | 2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Material | Steel |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Stud Length | 2 in |
| Enclosure | Sealed |
| Thread Size | 7/8 |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1830 lbf |
| Flange Thickness | 0.59375 in |
| Dynamic Load Rating | 3490 lbf |
| Stud Dia. | 0.875 in |
| Weight | 1.8 LB |
| EAN or UPC | 651041177666 |

