- Cam Follower
- 6" OD Flanged Roller
- 2 1/2" Standard Stud
- 2 1/2-12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Roller Dia. | 6 in |
| Dynamic Thrust Load Rating | 14200 lbf |
| Material | Steel |
| Thread Size | 2 1/2 |
| Roller Width | 3 in |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Stud Dia. | 2 1/2 in |
| End Type | Metal Plug |
| Dynamic Load Rating | 35800 lbf |
| Enclosure | Sealed |
| Stud Length | 5 1/2 in |
| Thread Type | UNF |
| Threads per Inch | 12 |
| Static Capacity | 62000 lbf |
| Flange Thickness | 23/32 in |
| Roller Type | Flanged |
| Stud Type | Standard |
| Weight | 29.5 LB |
| EAN or UPC | 651041148826 |

