- Cam Follower
- 150 mm OD Flanged Roller
- 64 mm Standard Stud
- M64 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Enclosure | Sealed |
| Thread Type | UNF |
| Roller Dia. | 150 mm |
| Roller Type | Flanged |
| Stud Type | Standard |
| Material | Steel |
| Dynamic Thrust Load Rating | 63000 N |
| Roller Width | 76 mm |
| Dynamic Load Rating | 159000 N |
| Thread Size | M64 |
| End Type | Metal Plug |
| Flange Thickness | 18.3 mm |
| Stud Length | 140 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Static Capacity | 251000 N |
| Inch/Metric | Metric |
| Stud Dia. | 64 mm |
| Weight | 28.806 LB |
| EAN or UPC | 651041211667 |

