- Cam Follower
- 62 mm OD Flanged Roller
- 24 mm Standard Stud
- M24 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Thread Size | M24 |
| Material | Steel |
| Flange Thickness | 14 mm |
| Stud Dia. | 24 mm |
| Enclosure | Sealed |
| Dynamic Thrust Load Rating | 14200 N |
| Thread Type | UNF |
| Inch/Metric | Metric |
| Roller Width | 44 mm |
| Roller Dia. | 62 mm |
| Static Capacity | 10100 N |
| End Type | Metal Plug |
| Roller Type | Flanged |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Stud Length | 58 mm |
| Stud Type | Standard |
| Dynamic Load Rating | 23100 N |
| Weight | 2.667 LB |
| EAN or UPC | 651041184206 |

