- Cam Follower
- 30 mm OD Straight Roller
- 12 mm Standard Stud
- M12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Stud Dia. | 12 mm |
| Static Capacity | 1000 N |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Stud Length | 25 mm |
| Dynamic Load Rating | 2790 N |
| Enclosure | Sealed |
| Thread Size | M12 |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1720 N |
| Roller Dia. | 30 mm |
| Stud Type | Standard |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Thread Type | UNF |
| End Type | Metal Plug |
| Roller Width | 20 mm |
| Roller Type | Straight |
| Weight | 0.242 LB |
| EAN or UPC | 651041211391 |

