- Cam Follower
- 90 mm OD Straight Roller
- 30 mm Standard Stud
- M30 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Static Capacity | 89000 N |
| Roller Dia. | 90 mm |
| Roller Width | 52 mm |
| Stud Type | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Stud Dia. | 30 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Stud Length | 69.5 mm |
| Enclosure | Sealed |
| Roller Type | Straight |
| Dynamic Thrust Load Rating | 25700 N |
| Thread Type | UNF |
| Material | Steel |
| Thread Size | M30 |
| Dynamic Load Rating | 63600 N |
| End Type | Metal Plug |
| Weight | 5.841 LB |
| EAN or UPC | 651041211513 |

