- Cam Follower
- 165 mm OD V-Groove Roller
- 48 mm Standard Stud
- M48 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| End Type | Metal Plug |
| Thread Type | UNF |
| Roller Width | 76 mm |
| Stud Type | Standard |
| Enclosure | Sealed |
| Dynamic Thrust Load Rating | 58500 N |
| Roller Dia. | 165 mm |
| Stud Dia. | 48 mm |
| Thread Size | M48 |
| Roller Type | V-Groove |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Static Capacity | 230800 N |
| Dynamic Load Rating | 148100 N |
| Stud Length | 105 mm |
| Weight | 25.478 LB |
| EAN or UPC | 651041211728 |

