- Cam Follower
- 40 mm OD V-Groove Roller
- 10 mm Standard Stud
- M10 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Stud Dia. | 10 mm |
| Stud Length | 23 mm |
| Thread Size | M10 |
| End Type | Metal Plug |
| Inch/Metric | Metric |
| Roller Dia. | 40 mm |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1720 N |
| Thread Type | UNF |
| Roller Width | 20 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 2790 N |
| Roller Type | V-Groove |
| Material | Steel |
| Enclosure | Sealed |
| Stud Type | Standard |
| Static Capacity | 1000 N |
| Weight | 0.507 LB |
| EAN or UPC | 651041210417 |

