- Cam Follower
- 60 mm OD V-Groove Roller
- 17 mm Standard Stud
- M14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Stud Type | Standard |
| Enclosure | Sealed |
| Thread Type | UNF |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Roller Dia. | 60 mm |
| Roller Width | 33 mm |
| End Type | Metal Plug |
| Roller Type | V-Groove |
| Dynamic Thrust Load Rating | 3700 N |
| Dynamic Load Rating | 6000 N |
| Stud Length | 40 mm |
| Stud Dia. | 17 mm |
| Static Capacity | 2680 N |
| Weight | 1.168 LB |
| EAN or UPC | 651041211681 |

