- Cam Follower
- 3 1/2" OD V-Groove Roller
- 7/8" Standard Stud
- 7/8-14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Thread Size | 7/8 |
| Stud Dia. | 0.875 in |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Stud Type | Standard |
| Inch/Metric | Inch |
| Stud Length | 2 in |
| Dynamic Load Rating | 3490 lbf |
| Roller Dia. | 3 1/2 in |
| Threads per Inch | 14 |
| Material | Steel |
| Roller Type | V-Groove |
| End Type | Metal Plug |
| Thread Type | UNF |
| Enclosure | Sealed |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 651041149359 |

