- Cam Follower
- 5 1/2" OD V-Groove Roller
- 1 1/4" Standard Stud
- 1 1/4-12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Material | Steel |
| Enclosure | Sealed |
| Stud Dia. | 1.25 in |
| Roller Type | V-Groove |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Threads per Inch | 12 |
| Roller Width | 2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Dynamic Load Rating | 14300 lbf |
| Stud Length | 2.75 in |
| Roller Dia. | 5 1/2 in |
| Stud Type | Standard |
| Thread Type | UNF |
| Thread Size | 1 1/4 |
| End Type | Metal Plug |
| Weight | 10.5 LB |
| EAN or UPC | 651041149373 |

