- Food Grade High Temp Lubricant
- 16 oz
- Aerosol
description
- Sprayon's H1 Food Grade Program was specially developed to meet the needs of today's food processing industry. Equally important to the NSF H1 rating, Sprayon's food grade offering was designed with performance in mind. With heavier load pressures and superior resistance to water washout, low flammability ratings and wider temperature ranges, their offering features products specifically designed to preserve and protect your valuable equipment to prevent costly breakdowns and ensure maximum performance.
features
- High temperature performance
- Fortified with extreme pressure and anti-wear additives
- Foaming action for excellent cling and penetration
- Spray Anyway™ valve
- For use in high pressure applications
- Free of heavy metals such as barium and cadmium
- Contains PTFE (polytetrafluoroethylene)
compliances
- NSF® nonfood compounds program listed H1 rated (registration #145281)
- Meets (OECD) 301B standards rapidly biodegradable
- HMIS hazard rating: health (2)
- flammability (3)
- reactivity (0)
| Residue | Wet |
| Appearance | Light Straw |
| Wear Scar Four Ball | 0.44 mm |
| Application | Cams, Conveyors, Gears, Hoists, Ovens, Rollers |
| Water-Resistant | Yes |
| Contains | PFTE |
| Odor | Low |
| Plastic Safe | Yes, Test on Non-Essential Piece for Plastics Compatibility |
| Container Size | 20 oz |
| Container Type | Aerosol |
| Use For | Bakeries, Bottlers, Breweries, Canneries, Dairies, Egg Processors, Meat & Poultry Processors |
| Flash Point | <0 °F |
| Flammability | Flammable |
| Formula Base Type | Bio-based (Vegetable) |
| Temperature Range [Min] | 12 °F |
| Applicable Materials | Heavy Metals |
| USDA/FDA | NSF H1 |
| Lubricant Type | Food Grade, Extreme Temperature |
| Anti-Wear/Extreme Pressure | Anti-Wear/Extreme Pressure |
| Net Fill | 15 oz |
| Type | Wet |
| Dielectric Strength | 46.5 kV |
| Base Oil | Vegetable |
| Temperature Range [Max] | 635 °F |
| Weight | 1.284 LB |
| EAN or UPC | 75577006236 |
-
No Air Shipping


