- Steel Rafter Square
- 24" Long
- Graduations: Back-1/16, 1/10, 1/12 in, Face-1/16, 1/8 in
description
- High-quality hardened steel provides durability and long life. Markings include Essex board measure, octagon scale, brace scale, and rafter table. Durable, embossed graduations and figures for easy reading. The clear lacquer resists rust.
features
- Markings include Essex board measure, octagon scale, brace scale, and rafter table
- Durable, embossed graduations and figures for easy reading
- Hardened steel delivers durability and a long life
- Rust resistant clear lacquer
| Blade Length | 24 in |
| Blade Finish | Protective Coating |
| Beam Width | 1 1/2 in |
| Beam Length | 16 in |
| Material | Steel |
| Graduation(s) | Back-1/16, 1/10, 1/12 in, Face-1/16, 1/8 in |
| Type | Framing Square |
| Blade Width | 2 in |
| Measuring System | Inch |
| Weight | 1.5 LB |
| EAN or UPC | 76174459104 |

