- Metric Flanged Bearing
- 16 mm ID x 20 mm OD x 16 mm Long
- Sintered Bronze Oil-Impregnate
| Length | 16.000 mm |
| Flange Thickness | 2 mm |
| Flange O.D. Tolerance | +/- .130 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. Tolerance | +.010 mm, +.035 mm |
| Material | Sintered Bronze Oil-Impregnate |
| Has Flange | Yes |
| O.D. Tolerance | +.050 mm, +.030 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 20 mm |
| I.D. | 16 mm |
| Weight | 0.027 LB |

