- Series 08000 Single Cup
- 2 5/16" OD x 0.4219" Wide
- 0.040" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Series | 08000 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.04 in |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Precision |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 2.3125 in |
| Cup Width | 0.4219 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| Weight | 0.14 LB |
| EAN or UPC | 53893168739 |

