- Series 129000 Single Cup
- 17.246" OD x 2 1/8" Wide
- 0.190" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | 2 1/8 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.19 in |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 17.246 in |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 51215.4 lbf |
| Bearing Type | Single Cup |
| K Factor | 1.404131 |
| Cup Type | Single Cup |
| Series | 129000 |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 23.766 LB |
| EAN or UPC | 53893487885 |

