- Series 1700 Single Cup
- 2 1/4" OD x 0.6910" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Cup Width | 0.691 in |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. | 2.25 in |
| Radial Rating | 2450.6 lbf |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| K Factor | 1.899814 |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Series | 1700 |
| Weight | 0.273 LB |
| EAN or UPC | 53893104867 |

