- Radial Bearing
- 95 mm ID x 200 mm OD x 67 mm Wide
- Tapered Bore
- C0 - Normal Clearance
- Steel Cage
applications
- Pulp and paper mills
- Construction and mining equipment
- Metal mills
| Limiting Speed - Grease | 1730 rpm |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 200 mm |
| Enclosure | Unsealed |
| Ring Modification | W33 - Lubrication Groove & 3 Holes in Outer Ring |
| Fillet Radius | 0.1 in |
| I.D. | 95 mm |
| Bearing Type | Radial Bearing |
| Tolerance | Iso Class 0 (Equiv. to RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 113400 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Housing Shoulder Diameter | 6.89 in |
| Static Load Rating [Max] | 145900 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Origin | Spherical Radial |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.100 in |
| Limiting Speed - Oil | 2300 rpm |
| Weight | 21.28 LB |
| EAN or UPC | 87796026988 |

