- Series 230000 Double Cup
- 19 3/4" OD x 4 1/4" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| O.D. | 19.75 in |
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Double Cup |
| Radial Rating | 52394.7 lbf |
| Material | Steel |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 230000 |
| Cup Width | 4.25 in |
| Cup Type | Double Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.325915 |
| Weight | 48.314 LB |
| EAN or UPC | 53893528724 |

