- 3100 Series Single Cone
- 1 1/8" Straight Bore
- 1.1810" Wide
- 0.050" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Radial Rating | 5114.2 lbf |
| Cone Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 1 1/8 in |
| Cone Width | 1.181 in |
| Cup Width | N/A |
| Series | 3100 |
| K Factor | 1.75647 |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.050 in |
| O.D. | N/A |
| Weight | 0.964 LB |
| EAN or UPC | 53893124889 |

