- Series 34000 Double Cup
- 4.781" OD x 1 1/2" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 5514.6 lbf |
| O.D. | 4.781 in |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Double Cup |
| K Factor | 1.2952 |
| I.D. | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| Series | 34000 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Cone Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Cup Width | 1 1/2 in |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 1.305 LB |
| EAN or UPC | 53893269344 |

