- 3500 Series Single Cone
- 1 5/8" Straight Bore
- 1.2160" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | N/A |
| Series | 3500 |
| I.D. | 1 5/8 in |
| Cup Width | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Cone Width | 1.216 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Origin | Cones |
| K Factor | 1.906863 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Radial Rating | 6117.2 lbf |
| Weight | 1.214 LB |
| EAN or UPC | 53893128627 |

