- 3600 Series Single Cone
- 7/8" Straight Bore
- 1.5100" Wide
- 0.010" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 4781.2 lbf |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.010 in |
| Cone Width | 1.51 in |
| I.D. | 7/8 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 2.069088 |
| Material | Steel |
| Cup Width | N/A |
| Series | 3600 |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 53893464541 |

