- 365 Series Double Cone
- 1 15/16" Straight Bore
- 3 1/2" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | N/A |
| Radial Rating | 4635.9 lbf |
| I.D. | 1 15/16 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.826756 |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Series | 365 |
| Cone Width | 3 1/2 in |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Cone Type | Double Cone |
| Bearing Type | Double Cone |
| O.D. | N/A |
| Weight | 2.48 LB |
| EAN or UPC | 53893014784 |

