- Tapered Roller Bearing Set
- 2" ID x 3 1/2" OD x 13/16" Wide
- Class 0
| Series | 365 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Housing Shoulder Diameter | 3.31 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 7/8 in |
| K Factor | 1.83 |
| One-Row Radial Rating C90 | 4640 lbf |
| O.D. | 3.5 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Assembly | TS |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.05 in |
| Static Load Rating [Max] | 21500 lbf |
| I.D. | 2 in |
| Cup Width | 0.6501 in |
| Weight | 1.156 LB |
| EAN or UPC | 53893014982 |

