- Series 36900 Single Cup
- 8 15/16" OD x 0.9063" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Material | Steel |
| Series | 36900 |
| O.D. | 8.9375 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Cup Width | 0.9063 in |
| Tolerance | Precision |
| Origin | Cups |
| Weight | 2.263 LB |
| EAN or UPC | 53893272863 |

