- 375 Series Double Cone
- 2" Straight Bore
- 2.0940" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | N/A |
| K Factor | 1.725564 |
| Bearing Type | Double Cone |
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Cone Width | 2.094 in |
| Origin | Cones |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | Open |
| Radial Rating | 4745.1 lbf |
| Series | 375 |
| Cup Width | N/A |
| I.D. | 2 in |
| Cone Type | Double Cone |
| Weight | 2.244 LB |
| EAN or UPC | 53893017426 |

