- Series 39000 Single Cup
- 4.333" OD x 0.6786" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| O.D. | 4.333 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 0.6786 in |
| Series | 39000 |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Radial Rating | 5219.5 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| K Factor | 1.505698 |
| Weight | 0.745 LB |
| EAN or UPC | 53893278988 |

