- 42000 Series Double Cone
- 3 7/16" Straight Bore
- 4 3/16" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | N/A |
| Radial Rating | 8790.8 lbf |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Type | Double Cone |
| Bearing Type | Double Cone |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Series | 42000 |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.186693 |
| I.D. | 3 7/16 in |
| Cone Width | 4 3/16 in |
| Origin | Cones |
| Weight | 9.034 LB |
| EAN or UPC | 53893283609 |

